Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków"

Liczba odwiedzających: 2677
Zespół pod nazwą "Wyszków" działał od 1965 roku i był prowadzony z przerwami przez Wacława Główczyka. W 2001 roku z inicjatywy W. Główczyka wznowiono jego działalność przy Gimnazjum w Leszczydole Nowinach, oprócz choreografa z zespołem zaczął pracę Czesław Kwiatkowski zajmując się stroną muzyczną. Po tragicznej śmierci choreografa w roku 2003, na to stanowisko został zatrudniony Pan Piotr Skawski. Do września 2016 r. pełnił funkcję instruktora tańca, choreografa oraz kierownika artystycznego. Od października 2016r. z zespołem pracuje instruktor tańca i choreograf Bartosz Wójcik. W Zespole tańczą uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz absolwenci. W zajęciach uczestniczą chętni uczniowie już od klasy I szkoły podstawowej. Obecnie ZPiT Wyszków zrzesza ok. 40 uczniów i absolwentów. Corocznie w okresie ferii zimowych dzieci i młodzież wyjeżdżają na kilkudniowe warsztaty, na których szlifują formę i przygotowują nowy układ taneczny. W okresie wakacyjnym zespół wyjeżdża na koncerty i festiwale zagraniczne.

Zespół wystąpił już na kilkudziesięciu koncertach w kraju i zagranicą. Największym do tej pory sukcesem było:

zdobycie I miejsca w festiwalu „Roztańczone Mazowsze" (Puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty - 2004r.)
udział w festiwalu na Litwie (2004r.), we Włoszech (2005r, 2010r.), Francji (2006r.), na Białorusi (2007r.), Rumunii (2009r.)
występ na koncercie ZPiT „Mazowsze"
uzyskanie certyfikatu wydanego przez Polską Sekcję CIOFF (Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń)
nagroda Starosty Powiatu Wyszkowskiego "Za Czyn"- 2011r.
zdobycie "Złotej jodły" w Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej "Kielce 2014"

Dzieci i młodzież prezentują folklor kurpiowski Puszczy Białej oraz pieśni i tańce z różnych regionów Polski m.in.: Polonez z okolic Wyszkowa, obrazki z okolic Łowicza i Opoczna, tańce i przyśpiewki z okolic Krakowa.

Kierownictwo organizacyjne: dyr. szkoły Krzysztof Ochmański

Taniec i choreografia: Bartosz Wójcik

Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" współfinansowany jest z budżetu Gminy Wyszków.