ppłk Franciszek Józef Bieganowski

Liczba odwiedzających: 3097
Pan pułkownik Franciszek Józef Bieganowski (ur. 1940 r.) to utalentowany muzyk, popularyzator muzyki wojskowej, dyrygent, aranżer, kompozytor, wychowawca młodzieży. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie Wydziału Dyrygentury u prof. Jerzego Dobrzyńskiego. Były muzyk Orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Od 1985 r. kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie.

Artysta wielkiego formatu i ambasador polskiej kultury i muzyki wojskowej - współdziałając z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego witał wielokrotnie papieża Jana Pawła II, królów, prezydentów, premierów, ministrów, ambasadorów i inne wielkie osobistości. Znany popularyzator muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech oraz USA. Za swoją działalność artystyczną, zaangażowanie i ogrom wkładu pracy w upowszechnianie kultury był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej - Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, premierów - Tadeusza Mazowieckiego i Waldemara Pawlaka, ministrów kultury i obrony narodowej, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Z okazji dwudziestolecia działalności artystycznej w Wyszkowie Franciszek Bieganowski otrzymał z rąk obecnego Burmistrza Wyszkowa Złotą Batutę.
Z Wyszkowem i Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej związany jest od 1985 roku. Kapelmistrz, aranżer, szef artystyczny, ale także nauczyciel i wychowawca młodzieży. Swoje największe sukcesy orkiestra odnosi właśnie pod batutą Pana Kapelmistrza, podbijając sceny w Polsce, Europie i na świecie. Przepiękna, widowiskowa, ze znakomitymi pokazami musztry paradnej, koncertująca z artystami scen warszawskich. Dzięki talentowi, konsekwentnej pracy i pracowitości oraz wielkiemu sercu Pana Kapelmistrza możemy cieszyć się artystyczną perełką miasta.

Franciszek Józef Bieganowski to od lat animator i dobry duch wyszkowskiej kultury. Zaangażowany w rozmaite przedsięwzięcia artystyczne i społeczne, aktywny w życiu publicznym, ma znakomity wpływ na kształtowanie obywatelskich i patriotycznych postaw młodych wyszkowian. Niemal nierozerwalnie związany z naszym miastem, od lat konsekwentnie promuje je i sławi w Polsce i na świecie. Swoją piękną postawą życiową, dorobkiem artystycznym, wielką kulturą osobistą, erudycją i elokwencją stanowi wielką wartość wyszkowskiego życia publicznego, społecznego i kulturalnego.