Partnerzy

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Wyszkowie istnieje od 1960 roku. Pierwszy własny obiekt Pawilon Handlowo-Gastronomiczny wybudowano w 1962 roku. W następnych latach baza lokalowa systematycznie rozwijała się, powstawały kolejne obiekty handlowe i produkcyjne. Spółdzielnia zrzesza obecnie 215 członków i zatrudnia 129 pracowników.

Dzisiejsza Spółdzielnia to nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się firma prowadząca działalność handlową, produkcyjną oraz gastronomiczną.

Placówki spożywcze codziennie oferują swoim klientom produkty świeże o najwyższej jakości. Celem spełnienia rosnących oczekiwań klientów w sprzedaży pojawia się wiele nowości po promocyjnych cenach. Dużym powodzeniem cieszą się dwa salony „Eleganza – świat dobrych ubrań” oferujące klientom odzież znanych polskich producentów.

W piekarni, która powstała 1978 roku jest produkowane około 38 asortymentów pieczywa oraz około 60 rodzajów wyrobów cukierniczych. Pieczywo produkowane jest tradycyjną metodą, na kwasach uzyskanych metodą fermentacji wielofazowej, bez udziału konserwantów.

 • info 1
 • wyszkowianka

W roku jubileuszowym 50-lecia działalności „Społem” PSS w Wyszkowie , Zarząd Spółdzielni postanowił reaktywować działalność gastronomiczną. 20 lutego 2010 dokonano uroczystego otwarcia restauracji „Wyszkowianka”.  Restauracja dysponuje 4 salami na 150 miejsc konsumpcyjnych.

Największym majątkiem Spółdzielni na przestrzeni ponad  50 lat działalności byli ludzie, zarówno społecznicy jak i pracownicy. Dzięki ich wiedzy, umiejętnościom i determinacji w dążeniu do celu Spółdzielnia przetrwała i funkcjonuje w dobrej kondycji ekonomicznej.
Podejmowane działania i zabiegi spowodowały, że „Społem” PSS w Wyszkowie jest dobrze postrzegana na miejscowym rynku zarówno przez klientów jak i przez władze samorządowe.

 • festiwal miodu1
 • festiwal2
 • festiwal5

Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie

W 1970 roku z inicjatywy grupy pszczelarzy z Wyszkowa, przy wsparciu Powiatowego Lekarza Weterynarii, Pana Mariana Tabina i kierownika wydziału rolnictwa, inż. Jana Lewandowskiego powstało Koło Pszczelarzy w Wyszkowie. Dwa lata temu wyszkowscy pszczelarze świętowali jubileusz czterdziestolecia istnienia Koła. Powiatowe Koło Pszczelarzy od początku jest partnerem Gminy Wyszków w organizacji Festiwalu Miodu i Chleba w Kamieńczyku.

 • IMG_2245
 • IMG_2279
 • IMG_2318

Pierwszym prezesem Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie był pan Szczepan Suchecki, piastował tę funkcję zaledwie rok, misję tę przerwała bowiem jego śmierć. Następcą Szczepana Sucheckiego i wieloletnim prezesem Koła Pszczelarzy w Wyszkowie został jeden z założycieli, pan Ryszard Wężyk. Funkcję prezesa sprawował przez trzydzieści lat, do 2001 roku.

W latach 1986 – 1996 w wyniku podziału powstało drugie koło pszczelarskie, którego prezesem został pan Kazimierz Skoczeń.
Działanie obu kół ukierunkowane było na podnoszenie poziomu wiedzy pszczelarskiej, walkę z masowo występującymi chorobami, jak zgnilec, nosemoza, kiślica – oraz szkodnikami (m.in. warrozą). Członkowie kół aktywnie włączali się w akcje sadzenia drzew i krzewów miododajnych, szczególnie lipy, klonu, karagany i ligustru.

Z tego okresu należy wspomnieć działalność nieżyjącego już pana Piotra Ścięgosza, który będąc doświadczonym pszczelarzem wniósł wiele nowości do miejscowego pszczelarstwa, rozwinął hodowlę i inseminację matek pszczelich, z czego znany był na Mazowszu, Kurpiach i Podlasiu – ale także w całym kraju.

W latach 2002 – 2009 funkcję prezesa Powiatowego Koła Pszczelarzy pełnił pan Jan Niedźwiedź. Okres ten charakteryzował się wprowadzeniem wielu innowacji i włączeniem się pszczelarzy w nurt życia publicznego. Stało się zwyczajem, że pszczelarze biorą udział w obchodach święta plonów, wzbogacając folklor tych uroczystości. Koło zaczęło również organizowanie wystaw sprzętu pszczelarskiego, przypominając tradycje bartnictwa, urządzanie podczas różnorodnych imprez wystaw promujących dobroczynny miód, pyłek, propolis, wyroby z wosku.

Od 2009 roku prezesem Powiatowego Koła Pszczelarzy jest pan Tadeusz Walasek, który kontynuuje i pomnaża społeczny dorobek swoich poprzedników. Powiatowe Koło Pszczelarzy liczy ponad czterdziestu członków, w większości w zaawansowanym wieku – choć w ostatnim czasie coraz bardziej aktywni i zaangażowani w pracę koła są młodsi pszczelarze.

Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie służy członkom koła pomocą w rozwoju pasiek, organizując zaopatrzenie w matki pszczele z ośrodków hodowlanych, w młode rodziny pszczele – co służy postępowi biologicznemu. Wspiera także w zaopatrzeniu w niezbędne leki do zwalczania pasożytów pszczół, służy pomocą w zakupie w części refundowanego sprzętu do pracowni pozyskiwania miodu.

W 2009 roku pszczelarze skupieni w Powiatowym Kole Pszczelarzy w Wyszkowie otrzymali z rąk burmistrza Grzegorza Nowosielskiego sztandar Koła. Przyjęli tym samym zobowiązanie do uczciwej, sumiennej i rzetelnej pracy dla dobra Koła i dobra publicznego.

Pszczelarze występują odtąd ze sztandarem podczas uroczystości gminnych, świąt państwowych, biorą udział w uroczystościach jasnogórskich w Częstochowie w dniu patrona pszczelarzy św. Ambrożego. Uczestniczą również w uroczystościach organizowanych przez bratnie koła na terenie działania Mazowieckiego Związku Pszczelarskiego.

W 2013 roku poczet sztandarowy Powiatowego Koła Pszczelarzy wzbogacił się o nowe stroje regionalne, które służyć będą promocji Wyszkowa i regionu.

 • DSCF2214
 • IMG_2230
 • IMG_2231
 • IMG_4971
 • IMG_5042
 • IMG_5103

Rada Sołecka Kamieńczyka

Realizatorzy Festiwalu

 • tel. (29) 742-44-48
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Wystawcy