Wyszkowski park jeszcze piękniejszy

Data: 19.10.2022 r., godz. 15.01    1623
Trzy strefy tematyczne (zdrowia, gospodarczego Wyszkowa i Jerzego Różyckiego) powstały dzięki realizacji projektu pn. „Wzrost potencjału turystycznego Gminy Wyszków poprzez ochronę obiektów zabytkowych – etap II”, na realizację którego Gmina Wyszków pozyskała przeszło 800 tysięcy złotych dofinansowania.

Murek z informacja o historii gospodarczej – na murku, na którym niegdyś znajdowały się gabloty z informacjami z zakładów przemysłowych stworzyliśmy tablice poświęcone historii gospodarczej naszego miasta i największych zakładów pracy takich jak Fabryka Mebli, Huta Szkła, Browar, czy FSO-ZZN. Murek przeszedł renowację, która zahamowała jego degradację.


_DSC_0607.jpg (4.99 MB)


Wiewiórki z brązu – Nasz park słynie z wiewiórek, które często dostrzec można podczas spacerów, dlatego też wzdłuż alejek ustawiliśmy wykonane z brązu rzeźby tych zwierząt, które zestawione zostały z elementami nawiązującymi do gospodarczej historii naszego miasta.


Wiewiórka nr 1 - nawiązanie do kampanii promocyjnej Gminy Wyszków pn. „Pokochaj Wyszków”, której głównym celem jest wzbudzenie w wyszkowianach poczucie dumy z własnego miasta, a także zachęcenie osób spoza Wyszkowa do osiedlania się i inwestowania w naszym mieście.


_DSC_0604.jpg (4.39 MB)


Wiewiórka nr 2 - Rzeźba nawiązująca do nieistniejącego już ZZN FSO, a także do drukarni, która obecnie funkcjonuje w miejscu dawnej fabryki samochodów. Wiewiórka jedzie na wehikule, który w połowie jest częścią ramy samochodu z elementem napędowym oraz drugą częścią, która jest przestrzennym logo drukarni Quad. Cztery zwoje Logo Quad są nie tylko zwojami papieru, ale w tym ujęciu mogą być kojarzone z rurami wydechowymi wehikułu. Wiewiórka jedzie na dwóch kołach z napędem samochodu  i rozwijających się zwojach papieru co jest próbą znalezienia wspólnej płaszczyzny dla tych dwóch tak różnych firm.


_DSC_0634.jpg (4.12 MB)


Wiewiórka nr 3 – wiewiórka trzyma butelkę, jest to nawiązanie do pierwszej w Polsce fabryki spółdzielczej, którą była Huty Szkła w Wyszkowie. Obecnie huta funkcjonuje pod nazwą Ardagh Glass S.A.


_DSC_0621.jpg (4.37 MB)


Wiewiórka nr 4 -  rzeźba z kapslem od butelki nawiązująca do Wyszkowskiego Browaru.


DSC_0337.JPG (12.26 MB)


Wiewiórka nr 5 – rzeźba przedstawiająca wiewiórkę siedzącą na krześle. Jest to wzór krzesła, który produkowany był wyłącznie w Fabryce Mebli w Wyszkowie.


_DSC_0624.jpg (4.42 MB)


Infokiosk – tuż przy zabytkowej kordegardzie usytuowany został info kiosk, w którym dostępne są informacje dotyczące poszczególnych stref oraz dodatkowo informacje nt. fauny i flory zabytkowego parku.


DSC_0601.JPG (6.51 MB)


Makieta z brązu – makieta przedstawiająca mieszczący się w parku pałacyk, w którym swą siedzibę miało Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej. Jego tradycje kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida.  Absolwentem przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum był m.in. wybitny kryptolog Jerzy Różycki (ma w parku swoją ławeczkę).  Budynek został zniszczony w czasie wojny.


_DSC_0640.jpg (4.91 MB)


Budynek szkoły w wirtualnej rzeczywistości - projekt budynku Gimnazjum odtworzony został w „Wirtualnej Rzeczywistości”, dzięki czemu przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, przy użyciu własnego telefonu każdy mieszkaniec może  zobaczyć jak budynek Szkoły wyglądałby w dzisiejszym otoczeniu.


Tężnia solankowa - dzięki realizacji projektu w parku powstała tężnia solankowa. Inhalacje korzystnie wpływają na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działają stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.


Remont zdegradowanych alejek - w parku wyremontowane zostały zdegradowane alejeki, a także powstały elementy małej architektury w postaci ławek, koszy na śmieci czy stojaków na rowery.


Toaleta miejska - tuż przy ogordzeniu oddzielającym park od parkingu Urzędu Miejskiego usytuowana została nowoczesna toaleta publiczna.


DSC_0598.JPG (6.68 MB)


Celem projektu był wzrost dostępności wraz z poszerzeniem oferty kulturowej regionu poprzez poprawę stanu zachowania i funkcjonalności zabytkowego Parku Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie oraz stworzenie nowej oferty edukacyjno – kulturalnej dla jego użytkowników. Projekt obejmował prace modernizacyjne i renowacyjne, których celem było zahamowanie procesu degradacji niezagospodarowanej części zabytkowego parku poprzez nadanie mu nowych funkcji przy jednoczesnym utrwaleniu jego walorów historycznych.


 


Logotyp.jpg (12 KB)