Kalendarz wydarzeń

Data: 28.01.2020 r., godz. 14.00    6054
Przedstawiamy kalendarz wydarzeń Gminy Wyszków na 2020 rok. Rok jubileuszy: 30-lecia samorządu terytorialnego, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 oraz 100. rocznicy zaślubin Polski z Morzem.

Kalendarz jest różnorodny, wielopokoleniowy, zawiera wydarzenia upowszechniające kulturę fizyczną, a propozycje koncertów są dla fanów różnych gatunków muzycznych od klasyki, przez disco polo, folk, pop, reggae, po rockowe brzmienia. Przy całej tej różnorodności jest to wersja zakładająca oszczędności, biorąc pod uwagę ograniczenia finansowe samorządu. W tym roku rezygnujemy z organizacji kilku wydarzeń cyklicznych, co nie znaczy, że nie wrócą one w kolejnych latach. Chcąc odświeżyć formułę kalendarza, niektóre imprezy będziemy robić co drugi/trzeci rok, proponując przy tym zupełnie nowe standardy. I tak, w tym roku zabraknie: Wiosennych Spotkań z Wojskiem, Gali Muzyki Disco, Festynu Sportowo-Rekreacyjnego w Gulczewie, czy Lato na Maxxxa. W zamian, dla mieszkańców pojawią się nowe propozycje: Maraton Taneczny, Rodzinne Mistrzostwa Wyszkowa, Folknocka, Poland Bike Marathon, Wirtualna Biegowa Rywalizacja Miast. W ramach oszczędności zapraszamy również wszystkich mieszkańców, w tym sportowców i samorządowców na jedno spotkanie wigilijne, a mianowicie Wigilię Miejską połączoną z kiermaszem ozdób bożonarodzeniowych – plenerowo, na placu Miejskim. Już złożyliśmy kilka wniosków i będziemy się starać o pozyskanie dofinansowań oraz sponsorów dla naszych imprez. Wydarzenia zamieszczone w kalendarzu są ogólnodostępne.
W lutym zaprosimy wyszkowian na Karnawał Seniorów – impreza z inicjatywy Rady Seniorów, podczas której zaprezentują się wszystkie grupy senioralne działające na terenie gminy oraz 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem z koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystów Wojska Polskiego. Oba wydarzenia odbędą się w sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Na okrągłą rocznicę zaślubin z morzem współorganizowaną przez Ligę Morską i Rzeczną Oddział w Wyszkowie przybędą również goście z Pucka i Kołobrzegu, a Poczta Polska przygotuje z tej okazji specjalne kartki.
W marcu wracamy do Targów Budowlanych i Wyposażenia Wnętrz. Zarówno mieszkańcy Wyszkowa jak i przyjezdni będą mieć szansę zapoznać się z ofertą ok. 40 firm w jednym budynku, bez konieczności przemieszczania się z jednej części miasta do innej. Na targach mogą zasięgnąć porad fachowców z dziedziny finansowania, projektowania, budowania, wykończenia i wyposażenia domu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Poza bogatą ofertą firm z branż: budowalnej, developerskiej, wyposażenia wnętrz oraz finansowej na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Każdy otrzyma od nas katalog targowy z wieloma przydatnymi informacjami o funkcjonowaniu Gminy Wyszków oraz o wystawcach, dla dzieci przygotujemy strefę malucha. Wydarzenie po raz pierwszy połączone będzie z Targami Pracy. Problem pozyskania i utrzymania w firmie kompetentnych, a przede wszystkim zaangażowanych pracowników ma w tej chwili większość przedsiębiorców. W związku z tym, wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Wyszkowskim Centrum Rozwoju Biznesu zaprosimy pracodawców oraz osoby szukające pracy do odwiedzenia hali WOSiR w ostatnią niedzielę marca. Tego dnia odbędą się również trzy panele dyskusyjne: 1) Jak kształtować swoją ścieżkę kariery i odnaleźć się na rynku pracy? - panel skierowany do młodego pokolenia, które właśnie wchodzi na rynek, 2) Jak kształtować wizerunek firmy jako pracodawcy, aby przyciągać wartościowych pracowników? – panel skierowany do przedsiębiorców oraz osób odpowiedzialnych za rekrutację w firmach oraz 3) Jak legalnie i sprawnie zatrudniać obcokrajowców – panel skierowany do firm, które myślą o zatrudnianiu obcokrajowców.
W kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji chcemy, żeby przed wyszkowską publicznością zaprezentowały się wszystkie grupy taneczne funkcjonujące w naszej gminie. O pomoc w koordynacji, reżyserii spektaklu oraz ułożeniu choreografii poprosiliśmy Bartosza Wójcika - absolwenta Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, dwukrotnego mistrza Polski w Tańcach Polskich w Formie Towarzyskiej, finalistę 9. edycji programu You Can Dance – Po Prostu Tańcz, obecnie pracującego na deskach Teatru Muzycznego ROMA.
Maj zapowiada się najbardziej obficie, jeżeli chodzi o ilość wydarzeń. Najważniejsze będą te, związane z obchodami 30-lecia samorządu terytorialnego, a w Wyszkowie święto lokalnej demokracji potrwa od 27 do 30 maja. Zaczniemy od uroczystej sesji Rady Miejskiej, otwarcia wystawy plenerowej pt. „30 lat wyszkowskiego samorządu”, koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie. Następnie odbędzie się Wyszkowski Dzień Nauki poświęcony Honorowym Obywatelom Gminy Wyszków oraz Forum Młodzieżowych Rad. Zwieńczeniem będzie ogólnodostępny, bezpłatny koncert na stadionie miejskim w Wyszkowie, podczas którego wystąpią Czerwone Gitary oraz Myslovitz.
Wcześniej jednak zaprosimy Państwa do Gulczewa na tradycyjne święto miłośników koni i jeździectwa „Dzień Konia” połączone w tym roku z obchodami 100. rocznicy urodzin Honorowego Obywatela Gminy Wyszków – Ludwika Maciąga, jednego z najdoskonalszych współczesnych malarzy polskich, miłośnika i znawcy koni, żołnierza kawalerii walczącego o niepodległość ojczyzny, wieloletniego wykładowcy i dziekana Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego urodziny świętować będziemy robiąc to, co lubił najbardziej: jeżdżąc konno i malując. Wydarzenie połączone zostanie z plenerem malarskim.
Ostatni majowy dzień spędzimy na celebrowaniu dnia dziecka… na sportowo! Rodzinne Mistrzostwa Wyszkowa – zawody lekkoatletyczne o tytuł najbardziej wysportowanej rodziny to impreza, podczas której chcemy ukazać i wykorzystać potencjał dyscypliny jaką jest Lekka Atletyka z naturalną potrzebą rywalizacji dzieci, angażując do świetnej zabawy całe rodziny. Początkiem rywalizacji będzie bieg integracyjny, z udziałem wszystkich zgromadzonych wraz z zaproszonymi gwiazdami sportu. Ponadto podczas wydarzenia ze swoją ofertą wystawią się wszystkie lokalne kluby sportowe. Dla dzieciaków, chcących odpocząć przygotujemy również kino plenerowe z bajkami, leżakami i darmowym popcornem. W ramach działań prozdrowotnych i profilaktycznych w gminnych namiotach będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek i zapoznać się z ofertą Gminnej Szkoły Rodzenia, harmonogramem bezpłatnych badań, programem dla młodzieży „Wychowanie i Profilaktyka”.
6 czerwca tradycyjnie już odbędzie się kolejna edycja biegu ulicami miasta pn. „Wyszkowska Dycha Nocą”. Wystartować będzie można na 3 dystansach: 2,5/5/10 km atestowaną trasą. Bieg główny poprzedzi bieg dzieci oraz marsz Nordic Walking.
Park Miejski w weekend 20-21 czerwca będzie iście muzyczną krainą. W sobotę na Palinocce, wydarzeniu uwielbianym przez fanów cięższych brzmień wystąpią m.in. Wiewiórka na drzewie (niesamowicie energetyczny zespół wykonujący muzykę z pogranicza rock, ska i reggae. Gliwicka kapela występowała na festiwalach: Reggae w Stodole czy Przystanku Woodstock, a jej utwór „Rzeźnik” został wyróżniony przez portal biegowy King Runner jako najlepsza piosenka biegowa!) oraz zespół Los Fastidios (włoska grupa grająca street punk/oi!, autorzy nieformalnego hymnu ruchów antyfaszystowskich - „Antifa Hooligans”). W niedzielę z kolei podczas Folknocki promować będziemy kulturę ludową, przede wszystkim nasze tradycje kurpiowskie: w parku odbędą się warsztaty tańca ludowego poprowadzone przez ZPiT „Oberek” oraz ZPiT „Wyszków” zachęcające do spróbowania swoich sił zarówno starszych, jak i młodszych odbiorców. Ponadto warsztaty wycinanek kurpiowskich, plecenia wianków, wszystko z możliwością spróbowania kurpiowskich fafernuchów. Całość uświetni występ folkowego zespołu Redlin, który zapewni wspaniałą zabawę.
Czerwiec zakończy Poland Bike Marathon – wielopokoleniowa impreza dla amatorów jazdy na rowerze, podczas której poza głównym wyścigiem kolarskim odbędzie się mini wyścig dla dzieci. Poland Bike to doskonała rozrywka dla całych rodzin. Wystartować może każdy, wystarczy mieć rower i kask. Zawodnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego i bufetu na trasie oraz w miasteczku rowerowym, dla najmłodszych Chatka Małolatka. Zawodom zawsze towarzyszy gorąca atmosfera i profesjonalna oprawa. Poza aspektem sportowym, to tak naprawdę ogromny piknik dla całych rodzin.
W weekendy w okresie wakacyjnym na placu Miejskim przewidujemy różne atrakcje: koncerty, pokazy, zajęcia rekreacyjne, potańcówki pod chmurką – każdy znajdzie coś dla siebie. Jednocześnie zapraszamy wszystkich lokalnych artystów, sportowców i inne osoby, które chciałyby zagrać, zaśpiewać, zatańczyć, poprowadzić zajęcia, po prostu zaprezentować się naszej społeczności do zgłaszania swoich propozycji na adres mailowy: promocja@wyszkow.pl, bądź bezpośrednio w pok. 115 Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. Harmonogram wydarzeń „Wakacji na placu Miejskim” zaprezentujemy wraz z rozpoczęciem lata.
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. będą dwudniowe. W Wyszkowie szczególnie dwa miejsca związane są z wydarzeniami 1920 r. 15 sierpnia 1920 roku, po zajęciu Wyszkowa przez wojska bolszewickie, na plebanię przybyli przedstawiciele polskiego ruchu komunistycznego, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski oraz Feliks Kohn. Kilka dni później, po wyzwoleniu miasta, na plebani gościli: gen. Józef Haller, Adam Grzymała-Siedlecki, Ferdynand Ruszczyc oraz dyplomata i amb. francuski w RP Jean J. Jusserand. Wydarzenia, które się tu rozegrały opisał w noweli „Na probostwie w Wyszkowie" Stefan Żeromski oraz ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski w pracy „Bolszewicy w polskiej plebanii”. W związku z powyższym 15 sierpnia przy zabytkowej plebanii odsłonięte zostanie popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego – pomysł Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego. Drugie miejsce to pomnik pomordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę znajdujący się w Rybienku Leśnym. Pomnik upamiętnia zamordowanie przez sowietów 17 sierpnia 1920 roku w Rybienku Leśnym, siedmiu Polaków, m.in. ppor. Antoniego Wołowskiego, wziętego do niewoli pod Radzyminem oficera wywiadu, a także trzech żołnierzy z 10 Dyw. Piech. gen. L. Żeligowskiego oraz trzech cywilów. Po wojnie polsko-bolszewickiej ciało Antoniego Wołowskiego pochowano w Łodzi na Cmentarzu Bałuckim, a władze Wyszkowa w 1921 r. wystawiły w tym miejscu pomnik. W 1948 r. komuniści postanowili go zniszczyć. Dzięki patriotycznej postawie mieszkańców kamień został ukryty i zabetonowany przed wejściem do urzędu gminy w Somiance koło Wyszkowa. Za sprawą działaczy wyszkowskiej „Solidarności” obelisk wrócił na swoje miejsce w 1989 roku. 16 sierpnia w tym miejscu zorganizujemy rekonstrukcję połączoną z piknikiem historycznym i wystawą zabytkowych aut, a także wystawę plenerową „Wojna polsko - bolszewicka w fotografii”. Wyszkowski samorząd znajdzie się również w powoływanym przez Urząd Miejski w Wołominie Samorządowym Komitecie na Rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Dożynki gminne w tym roku odbędą się w Gulczewie. Poza tradycyjnymi obrzędami, wspólnie z mieszkańcami sołectwa zorganizujemy konkurencje dożynkowe, sprawdzające sprawność i znajomość dożynkowych obyczajów przez mieszkańców całej gminy. O dobrą zabawę zadba m.in. zespół disco: Łobuzy.
Wirtualna Biegowa Rywalizacja Miast to nowa propozycja, w której uczestniczą min. 3 miasta. Czas trwania biegu to 1 godzina. W każdej z rywalizujących miejscowości start jest o tym samym czasie na lokalnym stadionie. Bieg odbywa się na bieżni. Firma pomiarowa zapewnia pomiar łącznego dystansu pokonanego przez poszczególne drużyny. Biegi wirtualne stają się w Polsce coraz popularniejsze. To nie tylko doskonała okazja do tego by sprawdzić swoją aktualną formę, ale też świetnie się bawić, poznać nowe osoby i zdobyć medal bez konieczności tracenia pieniędzy oraz czasu na dojazd na zawody.
Podczas uroczystości związanych ze świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości wystąpi Warszawski Chór Chłopięcy – laureat wielu międzynarodowych konkursów, koncertujący na całym świecie. Będzie to ciekawa odmiana koncertu pieśni patriotycznej i wojskowej z lat 1791 – 1918. Tradycyjnie też Święto Niepodległości uczcimy na sportowo.
Poza opisanymi, w kalendarzu nie zabraknie imprez znanych już mieszkańcom, które przyciągają coraz więcej odbiorców, jak: rowerowa majówka turystyczna, parada moli książkowych, festiwal latawcowy (przełożony w tym roku na pierwszą sobotę czerwca), Rally Wyszków, zlot WiP, czy zloty food trucków.