100-lecie odzyskania przez Wyszków praw miejskich

Data: 22.11.2019 r., godz. 15.51    868
15 listopada 2019 roku w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie odbyła się uroczystość historyczno-patriotyczna pt.: „W 100-lecie odzyskania przez Wyszków praw miejskich [w 1919 roku] oraz warsztaty muzyczne i występ zespołu „Wyszkowiacy” z udziałem młodzieży”
Uroczystość składała się z dwóch części. Na początku wysłuchano trzech prelekcji historycznych: „Wyszków w okresie I wojny światowej i odzyskania niepodległości przez Polskę” – Mirosław Powierza, „Refleksje historyczne w 100-lecie odzyskania praw miejskich przez Wyszków” – Elżbieta Szczuka i „Wyszków na przełomie XIX i XX wieku w świetle wybranych źródeł archiwalnych i prasowych” – Adam M. Mickiewicz.

W drugiej części zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych, połączonych z występem zespołu „Wyszkowiacy”. Przed każdym z utworów prelegentka i prowadząca tę część uroczystości, tj. p. Elwira Sawicz-Bakuła (wicedyrektor ZS Nr 3), prezentowała w oryginalny sposób jego tło historyczne i literackie. Obecni na uroczystości wspólnie śpiewali, w oparciu o teksty wyświetlane na ekranie, mniej lub bardziej znane pieśni, reprezentujące bogatą polską tradycję śpiewaczą.
W czasie uroczystości Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej przyznało pięciu osobom „honorowe członkostwo”, czego potwierdzeniem był okolicznościowy, pamiątkowy medalion z napisem– „W UZNANIU ZASŁUG”, który otrzymali: Grzegorz Nowosielski, Elżbieta Michalik, Wojciech Kwiatkowski, Bagdan Pągowski i Sławomir Chmielak.

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół nr 3 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego im. J. Kochanowskiego w Wyszkowie, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
Źródło zdjęć: ZS3, Tuba Wyszkowa